
Column - Wie goed doet goed ontmoet
Column 137 keer gelezen‘Wat jy saai, sal jy maai’ , het Zuid-Afrikaanse equivalent van ‘Wie zaait, zal oogsten’.
Het spreekwoord duidt aan dat iemands daden uiteindelijk altijd gevolgen hebben. Wat je in het leven stopt (de ‘zaden’), krijg je in de vorm van resultaten of consequenties weer terug (de ‘oogst’).
Het gezegde wordt positief en negatief uitgelegd.
Als je ergens hard voor werkt of je best voor doet, zal je daar uiteindelijk de vruchten van plukken: Loon naar werken.
Als je bewust problemen of narigheid veroorzaakt, zal je daar later zelf de negatieve gevolgen van ondervinden: Boontje komt om zijn loontje. Deze laatste -negatief beladen- uitdrukking drukt in wezen niet veel anders uit dan de universele gulden regel: ‘Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet’.
Kun je je bekwamen in goed doen en goed handelen, in een ander niet willen kwetsen? Moet je daarvoor bij een -liefst boeddhistische- monnik in de leer? Of moet je je er alleen maar bewust van worden dat die monnik ook gewoon in jou zit? Gevoed door de waarden die jou zijn meegegeven. Zoals verbondenheid met de natuur bijvoorbeeld. Of liefde voor de medemens. Verder ontplooid en gegroeid in de persoon die jij hebt mogen worden.
Het gaat er kennelijk vooral om hoe jij je weet te bekwamen vanuit dát bewustzijn. Ieder van ons weet dat je een ander niet bewust (beter nog: bewust niet!) moet uitlachen of kleineren. ‘Het was een geintje’ of ‘het ging per ongeluk’ markeren verraderlijke grenzen die vaak leiden tot glijdende schalen. ‘Wie een pestkop zaait, zal een bullebak oogsten’.
Negatief gedrag valt af te leren, te beïnvloeden en te transformeren. Onszelf bewust bekwamen in goed gedrag, in een positieve houding naar de ander, vraagt om veel geduld en blijvende oefening.
Oefening baart kunst. Wat ons uiteindelijk brengt tot: As jy goed doen, sal jy goeie dinge ontvang.















