
Rubriek de Vermues: Fietsers, kalfjes en heel veel vragen
Algemeen 64 keer gelezenAfgelopen zaterdag veranderde onze boerderij voor één dag in een druk bezochte tussenstop van de fietstocht van Plattelandspark Borsele. Tussen de 600 en 700 fietsers kwamen een kijkje nemen op ons bedrijf. Voor ons, en voor dochter Cynthia, betekende dat een dag vol rondleidingen, vragen beantwoorden en vooral veel mooie gesprekken.
Door Peter en Esther Vermue
‘‘Voordat de bezoekers de schuren in gingen, moesten ze eerst netjes door de ontsmettingsbak. Diergezondheid staat immers voorop. Daarna begonnen we bij de kalfjes. We vertelden hoe wij omgaan met koe en kalf en waarom biest in de eerste levensdagen zo belangrijk is. Veel bezoekers hadden daar nog nooit bij stilgestaan. Ook het voer van onze koeien zorgde voor verrassingen. Dat er in krachtvoer bijvoorbeeld restproducten van citrusvruchten en aardappelen verwerkt kunnen zitten, was voor veel mensen nieuw. Mooi om te merken hoeveel interesse er is in wat er allemaal achter een glas melk schuilgaat.
Bij het jongvee kwam een ander onderwerp voorbij. Veel mensen weten dat een koe melk geeft, maar niet iedereen beseft dat daar eerst een kalf aan voorafgaat. Net als bij mensen duurt een dracht ongeveer negen maanden. Regelmatig zagen we mensen knikken en zeggen: “Daar had ik eigenlijk nooit zo over nagedacht.”
De melkrobot en melktank trokken ook veel bekijks. Het blijft mooi om te laten zien hoeveel techniek er tegenwoordig op een melkveebedrijf aanwezig is en hoe wij daarmee onze dieren dagelijks begeleiden en verzorgen. Peter had ondertussen de eer om statenleden van PRO en BBB rond te leiden. Fijn dat ook zij de moeite namen om langs te komen en belangstelling toonden voor de praktijk op het boerenerf.
Met het mooie weer zaten overal mensen op het gazon en het voetbalveldje te genieten van een ijsje. Na afloop hebben wij met de organisatie nog even nagepraat onder het genot van een frietje en een drankje. We kijken terug op een prachtige dag. De vele complimenten deden goed, maar misschien nog mooier waren de zorgen die bezoekers uitspraken over de toekomst van de landbouw. Want begrip begint vaak gewoon met een kijkje achter de staldeur.’’
Peter en Esther Vermue runnen een melkveehouderij en melktapperij tussen Kapelle en ‘s-Gravenpolder.
















