
Jo de Roo geeft na zwaar jaar weer het startschot bij zijn toertocht
Algemeen 82 keer gelezenKapelle - Komende zondag wordt voor de 31e keer de Jo de Roo-toertocht verreden. Op de Grote Markt in Goes geeft naamgever Jo de Roo opnieuw het startschot. Vorig jaar was dat nog allerminst vanzelfsprekend. De oud-wielrenner uit Schore, die inmiddels in Kapelle woont, stond toen met een infuus langs de zijkant. Nu, vlak voor zijn 89e verjaardag, gaat het weer een stuk beter. Hij fietst weer vrijwel iedere dag.
Door Sarah Klopmeijer
Aan de buitentafel zit Jo de Roo samen met Wim Koks en Jack van Stel, twee van de organisatoren van de Jo de Roo-toertocht.
In het zonnetje blikt de oud-wielrenner terug op het afgelopen anderhalf jaar. Op de periode waarin hij tien weken in het ziekenhuis lag. Op het herstel dat langzaam kwam. Veel woorden maakt hij er niet aan vuil.
“Ik ben geen klager”, zegt hij. “Waarom zou ik klagen? Het gaat nu weer prima.”
Die nuchtere houding verbaast de heren uit de organisatie niet. Zij zagen van dichtbij hoe kwetsbaar de situatie vorig jaar was, maar weten ook hoe Jo in elkaar steekt.
“Het is gewoon een taai mannetje”, zegt Koks.
Van Stel vult aan: “Anderhalf jaar geleden dachten we eerlijk gezegd dat hij de volgende maand misschien niet meer zou halen. Hij lag steeds opnieuw in het ziekenhuis. En dan stond hij bij de toertocht ook nog met een infuus. Als je hem nu ziet, is dat toch heel bijzonder.”
Zelf praat De Roo liever over wat hij nog wel doet dan over wat niet meer gaat.
‘Dan zoek je een andere manier’
Nog maar een paar jaar geleden reed De Roo zelf mee met de toertocht die zijn naam draagt. Ook de ritten met Tourclub Goes gingen hem nog goed af. Tot hij tijdens een tocht in de Ardennen merkte dat het bergop steeds moeilijker werd.
“Toen wist ik: het is klaar. Maar dan zoek je een andere manier.”
Die andere manier vond hij op een elektrische driewieler. Vrijwel iedere dag probeert hij nog om een ronde door de omgeving te maken. Volgens De Roo zouden meer mensen die stap moeten durven zetten als een gewone fiets niet meer gaat.
“Sommige mensen durven niet op een driewieler of met een rollator. Maar als je daardoor kunt blijven bewegen, waarom zou je dat dan niet doen?”
Zelf dacht hij daar jaren geleden al over na.
“Mijn moeder fietste ook tot haar 85e. Toen heb ik al gezegd: als ik ouder word, neem ik een driewieler.”
De Roo hoopt dat hij daarmee ook anderen laat zien dat ouder worden niet hoeft te betekenen dat je stil komt te zitten. Volgens hem gaat het er niet om hoe je blijft bewegen, maar dat je blijft bewegen.
Die boodschap sluit naadloos aan bij de gedachte achter de toertocht die al ruim dertig jaar zijn naam draagt. Voor De Roo draait die allang niet meer alleen om wielrennen of prestaties, maar vooral om samen buiten zijn, bewegen en genieten van het Zeeuwse landschap.
Mensen komen ook voor Jo
Komende zondag staat De Roo opnieuw op de Grote Markt om het startschot van de 31e Jo de Roo-toertocht te geven. Volgens de organisatie is hij na al die jaren nog altijd een belangrijk onderdeel van de dag.
“Mensen komen niet alleen voor de route”, zegt Van Stel. “Ze komen ook voor Jo. We zien deelnemers uit Friesland, Noord-Holland en Limburg. Die willen hem even spreken of met hem op de foto.”
Zelf haalt De Roo zijn schouders op.
“Mijn naam doet er niet zoveel toe.”
Toch is die naam onlosmakelijk met de tocht verbonden. De route voert opnieuw door het landschap waar hij jarenlang zijn trainingskilometers maakte. Ook de onlangs heropende Jo de Roo-dijk bij Schore, zijn geboortedorp, maakt deel uit van de route.
Voor De Roo is de toertocht ook een moment waarop oude herinneringen weer boven komen. Zo hoopt hij van het weekend opnieuw de dochter van de Britse wielrenner Tom Simpson te ontmoeten. Simpson, met wie De Roo goed bevriend was, overleed in 1967 tijdens de Tour de France op de Mont Ventoux. De twee hadden eerder samen een maand lang een kamer gedeeld tijdens een wedstrijd in Nieuw-Caledonië. “Ze probeert elk jaar te komen”, vertelt De Roo. “Dat vind ik heel bijzonder.”
De toekomst van de toertocht
Zolang De Roo zondag op de Grote Markt het startschot geeft, lijkt die vraag nog ver weg. Toch hebben de organisatoren er weleens over gesproken: wat gebeurt er met de toertocht als Jo de Roo er op een dag niet meer is?
“Daar hebben we het natuurlijk over gehad”, zegt Koks. “Stoppen we dan? Of geven we de tocht een andere vorm, bijvoorbeeld als memorial? Daar zijn we nog niet uit.”
De Roo zelf houdt zich daar niet mee bezig.
“Mijn naam doet er eigenlijk niet toe, als mensen maar blijven sporten,” lacht hij.
De Jo de Roo-toertocht wordt zondag verreden. Deelnemers kunnen kiezen uit een route van 60 of 90 kilometer. Inschrijven kan vooraf via de website of zondagmorgen vanaf 8.30 uur op de Grote Markt in Goes. De start is om 9.00 uur.















