Fanatiek sporten na je 35ste? Nieuw onderzoek laat zien dat zeer intensief sporten ook risico’s kan hebben voor het hart.
Fanatiek sporten na je 35ste? Nieuw onderzoek laat zien dat zeer intensief sporten ook risico’s kan hebben voor het hart. René van Vliet

Intensief sporten na je 35ste kan extra risico geven op hartproblemen

Sport 186 keer gelezen

Kapelle – Mensen van 35 jaar en ouder die jarenlang zeer intensief sporten, hebben een grotere kans op bepaalde hart- en vaatziekten. Dat blijkt uit internationaal onderzoek waaraan het Radboudumc heeft meegewerkt.

Bij zeer fanatieke sporters komen hartritmestoornissen en verkalking van de kransslagaders vaker voor. Volgens onderzoeker Thijs Eijsvogels wordt bij sporters vaak niet meteen aan hartproblemen gedacht, maar is dat niet altijd terecht.

Het gaat daarbij om langdurig intensief sporten. Denk aan inspanning waarbij de hartslag en ademhaling sterk stijgen en waarbij een gesprek voeren lastig wordt. Ook gaat het niet om een korte periode, maar om sporters die dit niveau minimaal vijf tot tien jaar volhouden.
Sporten blijft volgens Eijsvogels in de basis gezond. Regelmatig bewegen verlaagt het risico op vroegtijdige sterfte en verschillende chronische ziekten. De meeste gezondheidswinst ontstaat wanneer iemand die weinig beweegt juist actiever wordt.

Volgens de Gezondheidsraad is het advies om minstens 150 minuten per week matig intensief te bewegen. Wie ongeveer drie tot vijf uur per week sport, behaalt doorgaans de grootste gezondheidswinst. Meer sporten levert niet automatisch extra voordelen op.

Waarom fanatieke sporters vaker met hartproblemen te maken krijgen, is nog niet precies duidelijk. Soms merken sporters dit aan plotseling prestatieverlies tijdens het sporten, bijvoorbeeld wanneer het moeilijker wordt om hetzelfde tempo te houden of wanneer het hartritme tijdelijk verstoord raakt.

Om sporters met hartproblemen beter te begeleiden zijn nieuwe richtlijnen opgesteld. Daarnaast adviseren onderzoekers fanatieke sporters van 35 jaar en ouder om regelmatig hun bloeddruk, cholesterol en bloedsuiker te laten controleren. Zo kunnen mogelijke risico’s op hart- en vaatziekten eerder worden ontdekt.

Volgens Eijsvogels werd een verhoogde bloeddruk of cholesterol bij fanatieke sporters in het verleden vaak minder serieus genomen. Omdat zij veel sporten, werd gedacht dat een gezonde leefstijl eventuele risico’s zou compenseren. Volgens de onderzoeker is het daarom belangrijk dat sporters mogelijke signalen niet negeren en hun gezondheid regelmatig laten controleren.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

De Zonnebloem afdeling Goes-Kapelle organiseert op zaterdag 30 mei een bingomiddag.
Bingomiddag van De Zonnebloem Algemeen 9 uur geleden
De boomklever. Foto: Monique van Kootwijk
Rubriek - Natuurbelevenis met boomkruipers… Rubriek 13 uur geleden
Afbeelding
Jongeman (19) uit Kapelle bewusteloos uit Veerse Meer gehaald: grote inzet hulpdiensten Algemeen 23 mei, 20:08
Afbeelding
Aantal flitspalen in Nederland de komende jaren fors uitgebreid Algemeen 23 mei, 16:15
Een rommelroute is gezellig en ruimt - als het goed is - lekker op.
Bijna zestig adressen doen mee aan rommelroute Algemeen 23 mei, 13:23
Eén van de auto's die sowieso aanwezig zal zijn...
Amerikaanse klassiekers op dorpsplein Hansweert Algemeen 23 mei, 10:44